Aktualności

CXIV Kawiarnia Naukowa

Data: 25 kwietnia 2019 roku
Godzina: 18:00
Miejsce: Hotel Rezydent w Sopocie

Serdecznie zapraszamy na 114 wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent. Naszymi gości będą dr hab. Anna Chęćka oraz dr hab. Piotr Zieliński z prelekcją pt.” Muzyka, Mnemosyne i Mózg”. 
Jak zawsze, zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 25 kwietnia 2019 roku (czwartek) o godz. 18:00. Widzimy się w Hotelu Rezydent w Sopocie (Pl. Konstytucji 3 Maja 3).Muzyka odwraca bieg czasu. W szczególny sposób ten fantazmat realizuje się w figurze Orfeusza, zaś sama misja pamiętania wypełnia się w muzyce, o ile rozumiemy ją - podążając za Peterem Kivym - jako sztukę powtórzeń (the fine art of repetition). W naszym wystąpieniu łączymy spekulację zrodzoną na gruncie filozofii muzyki z refleksją opartą na neurobiologii ewolucyjnej i neurofizjologii. Odnosimy się do relacji pomiędzy muzyką a pamięcią w akcie słuchania i rozumienia muzyki. Dlaczego gust muzyczny kształtuje się, zanim skończymy 20 lat? Dlaczego chorując na chorobę Alzheimera nie zapominamy piosenek, których słuchaliśmy jako nastolatkowie? - to tylko przykładowe problemy badawcze, które uświadamiają nam szczególny związek muzyki z pamięcią i emocjami.

Notka o prelegentach:
Anna Chęćka — doktor habilitowany filozofii, pracuje w Zakładzie Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Waldemara Wojtala, jako stypendystka Rządu Francuskiego studiowała w Paryżu w klasie Bernarda Ringeissena uzyskując I prix de perfectionnement w Conservatoire de Rueil-Malmaison. Zajmuje się estetyką muzyczną, filozofią sztuki oraz krytyką artystyczną. W 2008 r. ukazała się jej książka Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego, a w 2012 książka Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki (wyd. słowo/obraz terytoria). Publikowała m.in. w „Estetyce i Krytyce”, „Sztuce i Filozofii”, w zeszytach „Punkt po Punkcie” (tom Dusza ukazał się wraz z płytą CD z muzyką fortepianową w jej wykonaniu). Była jurorem pierwszego konkursu polskiej krytyki muzycznej "Kropka" w 2015 roku. Współpracuje z "Ruchem Muzycznym" i z portalem "Meakultura". Obecnie w przygotowaniu do druku znajduje się jej książka „A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota” oraz zbiór esejów z filozofii muzyki "Słuch metafizyczny"(wyd. Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina).

Piotr Zieliński – doktor habilitowany nauk medycznych i nauk o zdrowiu - od 25 lat pracuje jako lekarz neurochirurg oraz nauczyciel akademicki. Karierę zaczął w Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecnie pracuje w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi także poradnię neurochirurgiczną w Londynie. Pracując jako biegły w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii sporządził ponad 2 tysiące opinii sądowo-lekarskich, ponadto przez 6 lat konsultował szpitale penitencjarnej służby zdrowia. Specjalizuje się w leczeniu operacyjnym tętniaków mózgu, guzów mózgu, neurochirurgii czynnościowej i w leczeniu chorób kręgosłupa. Ma znaczny dorobek w neurobiologii doświadczalnej.


Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny!

Współpraca