CXVIII Kawiarnia Naukowa

Data: 28 listopada 2019 roku

Serdecznie zapraszamy na 118 wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent. Naszym gościem będzie dr Tomasz Kijewski z prelekcją pt."GMO – fakty i świadomość społeczna".

Jak zawsze zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 28 listopada 2019 roku (czwartek) o godz. 18:00. Widzimy się w Hotelu Rezydent w Sopocie (Pl. Konstytucji 3 Maja 3).

Inżynieria genetyczna to świadome modyfikacje materiału genetycznego organizmów w celu zmiany ich właściwości. Jak niemal każda nowa technologia, wzbudza wiele obaw i kontrowersji. Jakie są podstawy nieufności wobec tej technologii? Czy modyfikacje genetyczne rzeczywiście stanowią taką nowość w działalności człowieka? Czy rzeczywiście powinniśmy obawiać się organizmów zmodyfikowanych przez biotechnologów, czy może inżynieria genetyczna stanowi szansę na zrównoważony rozwój cywilizacji? Jakie są osiągnięcia i perspektywy inżynierii genetycznej w dziedzinie medycyny? Czy istnieje szansa na stworzenie tą drogą nowej rasy ludzkiej?

Notka o prelegencie:
Dr Tomasz Kijewski jest absolwentem biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie specjalizował się z antropologii. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim w dziedzinie genetyki. Obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Jego dziedzina to biologia i genetyka fauny morskiej, a na co dzień zajmuje się interdyscyplinarnym podejściem do środowiska morskiego, w tym ekologią, taksonomią i bioróżnorodnością. Jest edukatorem i prowadzi blog popularnonaukowy https://rybanapiatek.wordpress.com/.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Link do transmisji na żywo: (dostępny w dniu kawiarni)