CXIX Kawiarnia Naukowa w Sopocie

Data: 30 stycznia 2020

Serdecznie zapraszamy na 119 wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent. Naszym gościem będzie dr Krystyna Kozioł z prelekcją pt. „Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu”.

Jak zawsze zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 30 stycznia 2020 roku (czwartek) o godz. 18:00. Widzimy się w Hotelu Rezydent w Sopocie (Pl. Konstytucji 3 Maja 3).

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska. Ponieważ klimat globu obecnie intensywnie się ogrzewa (a zjawisko to przyspiesza), topniejące lodowce mogą uwalniać coraz więcej substancji chemicznych – w tym takich, które zostały wycofane z użytkowania ze względu na swoje szkodliwe oddziaływanie na organizmy żywe (jak np. DDT). Jak doszło do tego, że substancje chemiczne znalazły się w lodowcach i czy jest ich tam istotna ilość? Na jaką skalę może zachodzić ich uwalnianie? Jakich obszarów globu to dotyczy? A przede wszystkim, czy to tylko ciekawostka, czy realne zagrożenie? Na te pytania postara się odpowiedzieć prelegentka podczas najbliższej Kawiarni Naukowej.

Notka o prelegentce:
Dr Krystyna Kozioł – z wykształcenia geografka, z zainteresowań badaczka chemii środowiska. Pracuje w Katedrze Chemii Analitycznej na Politechnice Gdańskiej, gdzie prowadzi autorski projekt naukowy dotyczący wtórnego obiegu trwałych zanieczyszczeń organicznych w Arktyce. Doktorat otrzymała od prestiżowego Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii, na podstawie badań przemieszczania się materii organicznej w lodowcu arktycznym (co ma znaczenie ze względu na wzmożone topnienie lodowców powodowane przez ciemną materię organiczną). Wtedy właśnie zainteresowała się losami zanieczyszczeń związanych z lodowcami – a dziś kontynuuje badania na ten temat. Spędziła rok w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, kierowała też projektem Towarzystwa National Geographic dotyczącym osadzania się zanieczyszczeń w śniegu na Grenlandii. Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Materiał filmowy z CXIX Kawiarni Naukowej można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=S3PVk3W27Qw&t=124s