Urodziny Darwina

Data: 11 luty 2009r.
Miejsce: Klub Atelier, al. Mamuszki 2, Sopot

11 lutego o 18:00 zapraszamy na Urodziny Darwina -  happening popularnonaukowy do ATELIER w Sopocie (ul. Mamuszki 2)!

Nasz happening rozpocznie się od serii krótkich prezentacji na temat roli darwinizmu w biologii i poza biologią  z udziałem pięciu panelistów, reprezentujących zarówno nauki przyrodnicze (Prof. dr hab. Jarosław Marszałek, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-AMG; Dr hab. Borys Wróbel, Instytut Oceanologii PAN), jak i humanistyczne (Prof. dr hab. Ludwik Kostro, Wydział Nauk Społecznych UG; Dr Jolanta Koszteyn, Instytut Oceanologii PAN; Dr Beata Williamson, Wydział Filologiczny UG). Prezentacje będą połączone z dyskusją z publicznością i innymi atrakcjami, które obejmą degustację "bulionu pierwotnego", zdmuchnięcie dwustu świeczek i oczywiście konsumpcję urodzinowego tortu. Wydarzenie ma zatem charakter zarówno popularnonaukowy, jak i rozrywkowy - z muzyka na żywo i strojami z epoki.

Karol Darwin urodził się 12 lutego 1809 roku, 50 lat później opublikował jedno z najważniejszych prac w historii nauki: książkę O powstawaniu gatunków, dzieło na miarę De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach ciał niebieskich) Kopernika czyPhilosophiae naturalis principia mathematica (Matematyczne podstawy filozofii naturalnej) Newtona. Właśnie dyskusji na temat roli, jaką odegrało to dzieło w historii nauki i nie tylko będzie poświęcone nasze popularnonaukowe spotkanie. Będzie to jednak przede wszystkim radosny happening - planujemy degustację "bulionu pierwotnego" (to właśnie Darwin zasugerował, że życie mogło powstać w jakiejś "małej ciepłej kałuży") oraz TORTU URODZINOWEGO, oczywiście po zdmuchnięciu 200 świeczek! Zamierzamy również przedstawić krókie fragmenty filmu Geniusz Karola Darwina Richarda Dawkinsa.

Impreza odbędzie się 11 lutego 2008 - przeddzień dwusetnych urodzin Darwina - w Atelier w Sopocie o godzinie 18:00, a wstęp na nią będzie wolny dzięki dofinansowaniu Polskiego Towarzystwa Genetycznego, Wydziału Biologii UG i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii AMG-UG.

W przygotowaniu imprezy wspierają nas też inne organizacje (linki poniżej). STN z kolei wspiera organizacyjnie konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych z okazji Dnia Darwina.

Wspierają nas: