Aktualności

Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian” 2022

Data: 11 czerwca 2021
Godzina: 10:00-16:00 UTC
Miejsce: teren IOPAN, ul. Powstańców Warszawy 55, Sopot

Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Jest to impreza adresowana do wszystkich osób zainteresowanych  poszerzaniem swojej wiedzy na temat środowiska morskiego oraz relacji między ludźmi i tym środowiskiem.

Tradycja Pikniku sięga 2003 roku i początków Bałtyckiego Festiwalu Nauki, a od 14. lat Sopocki Piknik jest samodzielną imprezą organizowaną przez Instytut Oceanologii PAN i Sopockie Towarzystwo Naukowe. Ideą która nam przyświeca jest zapewnienie wszystkim gościom Pikniku dobrej zabawy przy nauce. Tutaj spotkacie specjalistów z różnych dziedzin i każdy, kto kieruje się ciekawością i troską o stan świata w przyszłości, będzie mógł zarówno poszerzyć wiedzę, jak i przedyskutować własne pomysły.

Tegoroczną imprezę zaplanowaliśmy na sobotę, 11 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55 w godzinach 10 – 16. Na placu przed Instytutem ustawimy kilkanaście namiotów, w których różne instytucje będą prezentować swoją działalność naukową i nie tylko. Oprócz tego, w sali seminaryjnej Instytutu odbywać się będą interesujące prelekcje i projekcje filmów, a dla najmłodszych przygotowujemy gry, konkursy i zajęcia warsztatowe.

 

Prezentacje na stoiskach


Życie pod wodą

 

Akwarium Gdyńskie MIR-PIB – odkryje przed gośćmi niezwykły ekosystem Bałtyku i role jakie w nim odgrywają gatunki, których przedstawicieli będzie można oglądać w skali mikro i makro.

Zespół Akwarium przygotuje mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

 

Ptaki Bałtyku


W czasie Pikniku Stacja Ornitologiczna, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN będzie prezentować ptaki Bałtyku, zarówno te migrujące jak i żyjące tu stale. Poznamy także metody monitoringu stad ptaków oraz zagrożenia środowiskowe z jakimi mają do czynienia.

 

W Sopocie piję wodę z kranu

 

Na stoisku Aqua-Sopot sp. z o.o., przedsiębiorstwa dostarczającego wodę Sopocianom, będzie można dowiedzieć się skąd czerpiemy wodę, jakie są metody jej uzdatniania oraz wykonać proste pomiary chemiczne. Zapraszamy gości do przyniesienia własnych bidonów, a z czerwcowym upałem będziemy sobie radzić przy pomocy kurtyny wodnej, która stanie na terenie Pikniku.

 

Zrównoważone Rybołówstwo

Globalne przełowienie jest jednym z najpoważniejszych problemów z jakimi borykają się morza i oceany, również nasz Bałtyk. Dzięki aktywnościom edukacyjnym MSC uczestnicy dowiedzą się co zagraża oceanom, czym jest zrównoważone rybołówstwo oraz w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ochrony ekosystemów morskich.

 

Zrób to sam! Obserwacje mikroskopowe.

Foldscope to papierowy mikroskop, składany jak origami. Ta nowatorska pomoc dydaktyczno-naukowa wielokrotnego użytku, umożliwia oglądanie obiektów w skali mikro.

Jak to działa? Obserwacje prowadzimy przykładając mikroskop bezpośrednio do oka lub oglądając obraz w podłączonym telefonie komórkowym.Proste – prawda? Zabierzcie swoje telefony komórkowe, które pozwolą na zrobienie zdjęć i filmów dokumentujących Waszą pracę – samodzielnie wykonane preparaty. Do zobaczenia!

 

Zrób to sam - epicka „złota” rybka

Marzysz o swojej „złotej” rybce, która spełni Twoje życzenia? To naprawdę możliwe. Na tym stanowisku wykonasz swoją rybę. Możesz powierzyć jej wszystkie swoje sekrety, nadać imię, a nawet opowiadać bajki na dobranoc ☺.

Pewnie jesteście ciekawi jaką rybę wybraliśmy. Jest to dorsz bałtycki. Zdziwieni? Pytacie dlaczego. Dorsz był królem Morza Bałtyckiego, a dziś jego populacja drastycznie maleje. Główną przyczyną jest ocieplanie się klimatu oraz przełowienie tego gatunku. Dorsz preferuje zimne, dobrze natlenione oraz słone wody. Tymczasem Bałtyk to specyficzne morze – płytkie, szybko nagrzewające się, mało słone, ze strefami beztlenowymi. Szanse na odwrócenie niekorzystnego trendu są niewielkie. Jeśli masz kilka życzeń i chcesz zrobić swoją „złotą” rybkę, a tym samym podkreślić wagę problemu ochrony dorsza – zapraszamy na warsztaty hand made. Do zobaczenia!

 

To co oddajesz wraca do ciebie, bakterie patogenne, pasożyty

Studenckie Koło Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMED przybliży Państwu świat mikrobów i pasożytów, dla których to my jesteśmy środowiskiem życia. Poznajmy je z bezpiecznego dystansu.

 

Ratownictwo medyczne

Zespół ratowników medycznych nie tylko będzie dbał o bezpieczeństwo na pikniku, ale gotów jest pokazać Państwu podstawowe techniki ratownicze. To zawsze może się przydać.

 

Potwory z głębin

“Poczuj się jak odkrywca i poznaj najniezwyklejsze istoty zamieszkujące oceaniczne głębiny. Bogata kolekcja trójwymiarowych, realistycznych modeli naturalnej wielkości oraz skalowanych, to rękodzieło powstałe pod marką kamyk.pl. Spróbuj także swych sił w produkcji modeli zwierząt podczas warsztatów. “

 

Ludzie, woda i wiatr

tekst

 

Uwaga! Co ma człowiek do oceanów?

ZUT / MCN

 

Bioplastik - wykorzystanie zasobów morskich

Czym jest ekonomia cyrkularna i dlaczego warto ją wdrażać? Czy materia, którą uważamy za odpad, może okazać się surowcem? Na te i inne tematy można będzie porozmawiać przy stoisku fundacji CUMY podczas zajęć warsztatowych gdzie sami stworzycie ozdoby z bioplastiku.

 

Nauka Obywatelska

Jak bardzo polskie plaże zanieczyszczone są plastikiem? Jeśli chcesz, możesz poszukać odpowiedzi na to pytanie włączając się do projektu nauki obywatelskiej który realizuje Instytut Oceanologii PAN we współpracy z CN EXPERYMENT.

 

Gasstorage

tekst


Zrównoważone wybory dla zdrowego oceanu

Zrównoważone wybory dla zdrowego oceanu. Wszystko co robimy każdego dnia wywiera wpływ na zdrowie mórz i oceanów. Zakupy, sprzątanie, pranie, gotowanie to tylko część zużycia wody w naszym gospodarstwie domowym, która później trafia do oceanu. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić.

Pokażemy jak świadomie robić zakupy, sprzątać i oszczędzać wodę a to wszystko w formie IV ścieżek:

EKO garderoba – Jak stworzyć garderobę przyjazną oceanom i dbać o odzież?

EKO nawyki w kuchni – Jak w świadomy sposób wybierać produkty spożywcze, które są zdrowe dla oceanu?

EKO nawyki w łazience – Jak sprawić by nasza łazienka stała się przyjazna oceanowi?

EKO prezenty, pamiątki – Jak zrobić pamiątki, prezenty, które są przyjazne oceanowi?

 

Dzikie pszczoły

 

Gospodarowanie i ochrona brzegów

Zakład Chemii i Biochemii Morza IOPAN

 

Zakład Genetyki i Biotechnologii IOPAN

 

Zakład Dynamiki Morza

 

Zakład Paleoceanografii IOPAN


Zakład Ekologii IOPAN

 

 

Aktualne informacje dostępne są również na stronach:

https://www.oceanofchanges.com/odn/spn2022

https://www.oceanofchanges.com/en/odn/spn2022

http://www.stn.edu.pl/spn2022

https://todaywehave.com/Sopocki_Piknik_Naukowy_2022.html

A także na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/670046044261960

 

Link do poprzedniej edycji:

https://old.iopan.pl/odn2021/sdn/index.html

Współpraca