CXII Kawiarnia Naukowa

Data: 21 marca 2019 roku

Zapraszamy na kolejne spotkanie kawiarni! Wyjątkowo 21 lutego, o godz. 18:00! Dr Magdalena Łącka-Wojciechowska wygłosi wykład pt. "Jak klimat kształtował historię - od początków rolnictwa do wojny domowej w Syrii”.

Więcej szczegółowych informacji: https://www.facebook.com/events/389436981841466/

International Sopot Youth Conference "Where the World is Heading" 2019

Data: June 7, 2019
Miejsce: Institute of Oceanology PAN, Sopot
   The Sopot Science Association (SSA) welcomes contributions to the fourth edition of the International Conference entitled Where the World is Heading. This conference is the continuation of the Sopot Youth Forum. Since 2008 over 350 scientists from different countries have presented their work during the Conference.

CXI Kawiarnia Naukowa

Data: 31 stycznia 2019 roku

Serdecznie zapraszamy na wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. Współczesne dyskusje o wartości przyrody. Wykład wygłosi profesor Jan Marcin Węsławski, dyrektor IO PAN. Wstęp wolny!

Więcej szczegółowych informacji: https://www.facebook.com/events/2127840253961514/

Kobiety, 100lat! - impreza popularnonaukowa

Data: 13 grudnia 2018
Miejsce: Klub Atelier, Aleja Franciszka Mamuszki 2, 81-729 Sopot

Był rok 1918. Zdeterminowana grupa kobiet walczyła o prawa wyborcze Polek pod mokotowską willą Piłsudskiego. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz że: „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.
   Po stu latach chcemy świętować stulecie praw wyborczych kobiet, ale także okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie byłoby niepodległego, wolnego, demokratycznego kraju tam, gdzie nie byłoby równych praw dla wszystkich jego obywateli i obywatelek.
   Jak świętujemy? Każdy według woli. My proponujemy dyskusję przy piwie czy lampce dobrego wina. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy panel wystąpień! Jednym z tematów wystąpień jest „Kobieta w prawie karnym jako ofiara i… sprawca”. Prezentację tę wygłosi Krzysztof Woźniewski, naukowiec i wykładowca UG. Kolejna to opowieść „Uczestnictwo kobiet w wyprawach polarnych – polarnik czy polarniczka?”, którą wygłosi Dagmara Bożek-Andryszczak, tłumaczka, autorka książki „Dom pod Biegunem. Gorączka (ant)arktyczna”. Na koniec prelekcja o kobietach w badaniach polarnych, którą wygłosi Jan Marcin Węsławski, biolog morza i Dyrektor IO PAN.
   Zapraszamy! Wstęp wolny!!!

XI Sopocki Dzień Nauki pt. A morze bez plastiku? / XI Sopot Science Day entitled Sea you without plastic!

Data: 26 maja 2018
Godzina: 10:00-15:00
Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu, Sopot

Zapraszamy na Sopocki Dzień Nauki pt. A morze bez plastiku? Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Sopotu, odbędzie się 26 maja 2018 roku, na Placu Przyjaciół Sopotu, w godzinach od 10:00 do 15:00.

We would like to invite you to the Sopot Science Day entitled Sea you without plastic! The event is organized with the support of the President of Sopot and will take place on 26 May 2018 between 10:00 and 15:00 at the Square of the Friends of Sopot (Plac Przyjaciół Sopotu).

Zobacz więcej.../ See more...

Spotkanie popularnonaukowe "Naukowo o(d) kuchni"!

Data: 15 maja 2018
Miejsce: Atelier, Aleja Franciszka Mamuszki 2, Sopot

Zapraszamy na kolejny cykl wykładów popularnonaukowych połączonych z dyskusją. Tym razem rozmawiać będziemy o towarach konsumpcyjnych. Będzię trochę o kawie i o jedzeniu z różnych perspektyw! W planie są 3 wykłady:

prof. dr hab. Beata Możejko (Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny): Od figi do pomarańczy - czyli czego jeszczenie wiemy o jedzeniu w średniowieczu.

dr Marta Turska (Uniwesytet Gdański, Wydział Filologiczny): Globalizacja od kuchni. O kulinariach z perspektywy językoznawczej.

dr inż. Przemysław Dmowski (Akademia Morska, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa): Coffea arabica L. vs. Coffea canephora - aktualne tendencje w konsumpcji kawy.

Spotkanie poprowadzą dr Izabela Kujawa i dr Dominika Janus.

Wstęp (jak zawsze) wolny!

Serdecznie zapraszamy!!!!!

Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz Pracownia Lingwistyki Tekstu i Dyskursu UG

Spotkanie popularnonaukowe w sopockim Atelier

Data: 20 marca 2018
Miejsce: Atelier, Al. Franciszka Mamuszki 2, Sopot

Zapraszamy na kolejne spotkanie popularnonaukowe pt. "Oblicza Kobiety". Podczas spotkania usłyszycie 2 wykłady:

- dr Magdalena Grabowska (Instytut Lingwistyki Stosowanej i Translatoryki UG)
"Stereotypy genderowe. Czy jesteśmy świadome/świadomi ich istnienia oraz zakresu?"

- dr Katarzyna Kaczor (Katedra Kulturoznawstwa UG)
„Lea, Amidala, Rey. Protagonistki "Gwiezdnych wojen"

Po wykładach odbędzie się konkurs z nagrodami pt. "Kobieta w (pop)kulturze". Całość spotkania poprowadzi dr Dominika Janus i dr Izabela Kujawa (Uniwersytet Gdański).

Zapraszamy 20 marca o godz. 18:00!

I live by the Sea International Youth Contest 2018

The idea behind this project involves a worldwide contest for young persons up to the age of 21.

The contest will be held in four age categories:

5 to 12          13 to 15          16 to 18          19 to 21

In this edition of the Contest we expect from participants to use any type of visual arts to present a story of “their sea”.

Therefore, we will have two categories:

Photo         Film

Strona 1 z 11  > >>